Pompy łopatkowe

Seria V – rotacyjne łopatkowe suche oraz olejowe

Urządzenia z serii V pracują na zasadzie zwiększania ciśnienia poprzez redukcję objętości dzięki działaniu zamontowanych łopatek umieszczonych w otworach na wirniku. W skład serii V wchodzą łopatkowe pompy i kompresory olejowe oraz pracujące na sucho. Charakteryzują się niskim poziomem hałasu, wydajnością, bezproblemowym działaniem, łatwą obsługą i konserwacją.

Pompa łopatkowa – zasada działania

Pompa łopatkowa to rodzaj urządzenia wyporowego, którego stosuje się do pompowania gazów lub cieczy. Podstawowym elementem pompy jest walec z promieniowo lub ukośnie rozstawionymi w nim ruchomymi łopatkami, które wsuwają się i wysuwają. Łopatki są rozpierane w kierunku korpusu albo sprężynami, albo dzięki działaniu siły odśrodkowej i ciśnienia cieczy, która pod nie dopływa. Zasysanie gazu lub płynu do wnętrza pompy i wytłaczanie na zewnątrz zachodzi równocześnie i samoistnie. Dzięki umieszczeniu łopatek pod kątem w stosunku z wałem roboczym zmniejsza się tarcie, a zakleszczenie jest znacznie utrudnione.

Zastosowanie pomp łopatkowych

W przemyśle niekiedy konieczne jest zastosowanie czułych pomp, które nie uszkodzą struktury tłoczonej cieczy lub gazu, i właśnie wtedy z pomocą przychodzą pompy łopatkowe. Mogą służyć do tłoczenia płynów o dużej lepkości i temperaturze. Stosuje się je m.in. w napędach hydraulicznych różnych narzędzi (np. podnośniki lub obrabiarki), a także wszędzie tam, gdzie pompowanie gazów stanowi podstawę działania. Różne rodzaje pomp łopatkowych pozwalają na różne zastosowania: te pracujące na sucho wykorzystuje się zazwyczaj w systemach ciśnieniowo-próżniowych, zaś smarowane olejem służą głównie do wytwarzania próżni. W ofercie posiadamy też inne pompy próżniowe.

Pompki łopatkowe – zalety

Pompy łopatkowe są w stanie pracować długotrwale i bez żadnych awarii dzięki stałej wydajności, a ich obsługa nie powinna sprawiać żadnych problemów. Dużą zaletą pomp łopatkowych jest niski poziom hałasu oraz to, że są samossące. W związku z tym, że wytwarzają małe siły ścinające, nie uszkadzają struktury płynów, dlatego mogą tłoczyć niemal każdą ciecz lub gaz. Konstrukcja pompy łopatkowej jest zarówno energooszczędna, jak i wydajna, co może przynieść mnóstwo korzyści użytkownikowi. Co więcej, w pompach łopatkowych smarowanych olejem zużycie oleju jest niskie. Ponadto wymiana łopatek nie wymaga demontażu pompy z instalacji. W tego typu pompach wyporowych istnieje możliwość pompowania cieczy zanieczyszczonych.

Pompy łopatkowe Elmo Rietschle i Thomas

Elmo Rietschle i Rietschle Thomas oferują produkty ciśnieniowe oraz próżniowe z najwyższej jakości materiałów, zawsze testowane i sprawdzane przed wypuszczeniem na rynek. Spełniają oczekiwania każdego, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu i ogromnej wiedzy technologicznej stosują najkorzystniejsze metody produkcji, które przekładają się na wysoką wartość produktów, o czym przekonali się już klienci na całym świecie. W ofercie naszego sklepu dostępne są niezawodne pompy łopatkowe Rietschle, które posłużą na długie lata. Jeżeli potrzebujesz pomocy w dobraniu pompy, nasi specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiedni model. Sprawdź i zamów już dziś!